Tchórzofretki

Porady dla właścicieli tchórzofretek

Stając się opiekunem małych fretek upewnijmy się, że u naszych pupili przeprowadzono zabiegi odrobaczania, zwalczania pasożytów zewnętrznych i niezbędne szczepienia. Najważniejszym z nich jest skuteczne uodpornienie przeciwko nosówce, groźnej chorobie zwierząt mięsożernych, na którą szczególnie wrażliwe są młode fretki i mogą ją skrajnie ciężko przechorować, włącznie z zagrożeniem ich życia. Zależnie od wieku szczepienia wykonywane są określoną ilość razy. Program ich powinien określić lekarz weterynarii. Pamiętajmy o właściwym do wieku żywieniu, pielęgnacji i potrzebnej aktywności oraz stworzeniu środowiska życia możliwie najlepiej przystosowanego do ich potrzeb. Pieszczoty i czułość pożądane ! Są oczywiście obopólną przyjemnością, bez której nie można sobie wyobrazić budowania bliskich i trwałych relalcji z pupilem.

Jako opiekunowie fretek dorosłych pamiętajmy o corocznym szczepieniu przeciwko wirusowi nosówki. W niektórych przypadkach wskazane jest także uodpornianie zwierząt przeciwko wściekliźnie. Rozważmy zabieg sterylizacji lub kastracji, które mogą ograniczyć zachowania niezbędne w naturze ale trudne do akceptacji w warunkach domowych. Niełatwo będzie zaakceptować seksulane zachowania skierowane wobec domowników lub sezonowe wyostrzanie aromatów, pozostawianych przez naszych pupili. Pamiętajcmy o systematycznym odrobaczaniu, profilaktyce i zwalczaniu pasożytów zewnętrznych. Dbajmy o właściwe do wieku żywienie, zapewnienie aktywności i pielęgnację. W razie problemów zdrowotnych szukajmy lekarza weterynarii specjalizującego się w medycynie tego gatunku. Pieszczoty niezbędne do utrzymywania naszych relacji z przyjacielem powinny sprawiać obu stronom dużo przyjemności.

Opiekunowie fretek seniorów powinni pamiętać o systematycznym odrobaczaniu, szczepieniach, zwalczaniu pasożytów zewnętrznych a także okresowych badaniach (staje się to szczególnie ważne w starszym wieku ponieważ pomaga zapobiegać wielu groźnym chorobom jak niewydolność serca, nerek, wątroby oraz chorob narządów hormonalnych. Pamiętajmy o właściwym żywieniu i dobranej do kondycji oraz zdrowia aktywności. Pieszczoty i czułość pozwolą podobnie jak w młodym wieku zapewnić poczucie bezpieczeństwa i bliskości.