Ptaki

Porady dla właścicieli ptaków

PTAKI to najbardziej zróżnicowana gromada kręgowców lądowych, obejmująca ponad 10 000 gatunków o niespotykanej odmienności kształtów, barw oraz środowisk, w których żyją. Ta różnorodność zachwycała ludzi od tysięcy lat i spowodowała rozwój hodowli tych zwierząt w niewoli. Z czasem zaczęto rozumieć także potrzebę ich ochrony zarówno w warunkach naturalnych jak i hodowlach.

Dziś rozważając zakup ptaka egzotycznego jako ich przyszli opiekunowie powinniśmy upewnić się o legalnym źródle jego pochodzenia (certyfikat pochodzenia, lista konwencji CITES ) i zastanowić się nad swoimi możliwościami w stworzeniu im optymalnych warunków życia.

Będąc opiekunami ptaków dbajmy o eliminację pasożytów wewnętrznych, profilaktykę i zwalczanie pasożytów skóry, piór i dzioba oraz o stworzenie możliwie najlepszych warunków utrzymania i żywienia ptaków w warunkach domowych. Nie trzymajmy ptaków, które w naturze żyją w parach lub grupach pojedynczo jeśli nie będziemy mogli poświęcić im odpowiedniej ilości czasu.

Stopniowe, bez pośpiechu prowadzone oswajanie i zbliżanie się do nich zaowocuje dobrym kontaktem ze zwierzęciem, ograniczy stres a co za tym idzie ryzyko wielu chorób. Zdrowie i dobra kondycja podopiecznych zapewni im długie życie i da nam w tym czasie wiele radości i satysfakcji.