Psy

Porady dla właścicieli psów

Opiekunowie szczeniąt powinni upewnić się czy u ich pupili przeprowadzono zabiegi odrobaczania, zwalczania pasożytów zewnętrznych i niezbędne szczepienia. Zależnie od wieku psa powinny być one wykonane określoną ilość razy. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie młodego psa przed dwoma najgroźniejszymi chorobami wirusowymi – nosówką i parwowiroza. Pamiętajmy o właściwym do wieku żywieniu. Zbilansowanie diety albo w postaci gotowej karmy, albo suplementacji dobrymi preparatami witaminowymi jest podstawą prawidłowego wzrostu i rozwoju młodego psa. Podobnie jest z właściwie dobraną porcją ruchu. Nie może być go ani za dużo ani za mało. Upewnijmy się też czy szczepienia naszego pupila pozwalają mu na spacery poza domem. Pamiętajmy o wychowaniu, pielęgnacji, i budowaniu mocnych więzi uczuciowych. Związek człowieka z psem jest niezwykły i warto w jak najlepszy sposób wykorzystać możliwości jakie daje dla radości i korzyści obu stron.

Opiekując się psem dorosłym pamiętajmy o systematycznym odrobaczaniu, szczepieniach, zwalczaniu i profilaktyce pasożytów zewnętrznych i okresowych badaniach. Oczywiście ważne jest właściwe do wieku i rasy odżywianie, pielęgnacja i odpowiednia porcja ruchu. Rozważmy decyzję o zabiegu sterylizacji lub kastracji naszego pupila aby uniknąć częstego problemu niechcianych szczeniąt. Pamiętajmy, że wychowywanie psa nie kończy się w wieku szczenięcym ale wymaga pracy przez całe wspólne życie człowieka z psem. Nie zapominajmy o wspólnym spędzaniu czasu na zabawach, rekreacji, nauce i przyjemnościach.

Opiekując się psem seniorem pamiętajmy o systematycznym odrobaczaniu i szczepieniach, zwalczaniu i profilaktyce pasożytów skórnych a także okresowych badaniach. Bardzo ważne staje się to w starszym wieku gdyż pomaga zapobiegać wielu chorobom lub opóźniać . Przy okazji wizyty u lekarza weterynarii zapytajcie o najczęstsze schorzenia starszych psów i ich profilaktykę. Pamiętajcie o właściwym żywieniu i dobranej do kondycji oraz zdrowia psa aktywności fizycznej i porcji ruchu. W utrzymywaniu wzajemnych więzi pamiętajcie, że u waszego starszego psa mogą już słabiej pracować zmysły słuchu i wzroku, może słabiej się poruszać a więc trzeba poświęcić mu więcej czasu, cierpliwości i uczuć. Polecamy książkę: Krzysztof Anusz „ Jak przedłużyć życie swemu psu”.

Żywienie

Szczenięta mają szczególne potrzeby żywieniowe. Okres bardzo intensywnego wzrostu zwiększa zapotrzebowanie młodego psa na energię, białko, wapń, fosfor oraz tłuszcze. Konieczne jest także dostarczenie maluchowi właściwej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, cynku, miedzi, witamin. Ważne jest zatem, aby dieta szczenięcia była odpowiednio zbilansowana, zapewniała wszystkie niezbędne składniki oraz niezbędną ilość kalorii. Należy również pamiętać, aby dieta młodego psiaka umożliwiała harmonijny rozwój i nie prowadziła do nadmiernego przyrostu wagi, gdyż może to doprowadzić do przedwczesnej otyłości i późniejszych problemów ze stawami (zwłaszcza u ras predysponowanych do dysplazji stawu łokciowego i biodrowego).

Podstawowe zasady żywienia

W pierwszych 4 tygodniach życia szczeniąt podstawowym pokarmem jest mleko matki. Zapewnia odpowiednią ilość białka i wszystkich składników odżywczych. Mleko matki zawiera również przeciwciała, dzięki którym szczeniaki nabywają odporności chroniącej je przed chorobami aż do zakończenia okresu karmienia. W ciągu pierwszych tygodni nie należy podawać szczeniętom żadnych stałych pokarmów, gdyż ich układ pokarmowy nie jest jeszcze przystosowany do tego rodzaju pożywienia. Od 4 tygodnia życia, gdy maluchom rosną już zęby można zacząć włączanie stałych pokarmów do diety. Oczywiście szczenięta nadal jeszcze powinny ssać matkę. Powoli jednak mogą próbować jeść karmę dla szczeniąt. Najlepiej, gdy jest to głównie karma miękka lub namoczona w wodzie karma sucha. Pożywienie takie musi być wysokiej jakości i zawierać dużą ilość pełnowartościowego białka.

Ilość kalorii w pożywieniu również musi być wysoka i powinna wynosić nie mniej niż 450 kcal/100g pokarmu. Po ukończeniu 6 tygodnia życia stały pokarm może stać się już podstawą diety. Najlepiej wybrać specjalną karmą dla szczeniąt, która jest już odpowiednio zbilansowana i spełnia wszelkie potrzeby żywieniowe naszego pupila. Należy pamiętać, aby dobrać zwierzęciu karmę odpowiednią dla jego rasy i wielkości. Posiłki należy podawać ok. 3 – 4 razy w ciągu dnia. Do 6 miesiąca życia a w przypadku niektórych ras do 12 a nawet 24 miesiąca życia szczeniak nadal intensywnie rośnie, więc w dalszym ciągu podajemy mu karmę dla szczeniąt. W dalszym okresie zmniejszamy ilość posiłków w ciągu dnia do dwóch.

Pamiętajmy, że dla szczeniąt w okresie wzrostu ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości fosforu i wapnia. W gotowych karmach składniki te znajdują się zazwyczaj w odpowiednich proporcjach, które trudno jest zachować w jedzeniu domowym. Warto więc zdecydować się na karmienie gotową karmą. Karmienie psa wyłącznie mięsem może zachwiać równowagę fosforowo-wapniową w organizmie, co może niekorzystnie wpłynąć na rozwój kości i przemianę materii. Lepiej unikać jednoczesnego podawania mięsa oraz gotowej zbilansowanej karmy.

Nie należy także podawać szczeniętom mleka krowiego, gdyż większość piesków słabo toleruje laktozę w nim zawartą, co bywa przyczyną biegunek, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu szczenięcia. Zamiast mleka można czasami podać maluchowi odrobinę jogurtu lub kefiru. Jednak do picia powinno się przede wszystkim podawać świeżą czystą wodę. Chcąc dobrze karmić nasze szczenię powinniśmy przy układaniu menu wziąć pod uwagę następujące czynniki: wielkość zwierzęcia, jego rasę, szybkość wzrostu oraz ilość i rodzaj jego aktywności fizycznej.

Należy wiedzieć, że pieski ras małych kończą proces wzrostu ok. 9-12 miesiąca, natomiast psy ras dużych rosną do 12-tego a olbrzymich nawet do 24 miesiąca życia. Żywienie karmą dla dla psów doorosłych rozpoczynamy w różnym wieku w zależności od rasy. Zawsze jednak po ukończeniu wzrostu. Zawsze też dostosowujemy ilość pożywienia do indywidulnych potrzeb naszego psa aby uniknąć poźniejszych problemów zdrowotnych.