Króliki

Porady dla właścicieli królików

Opiekunowie małych królików powinni upewnić się, że u ich pupili przeprowadzono zabiegi odrobaczania, zwalczania pasożytów zewnętrznych i niezbędne szczepienia (najważniejsze jest uodpornienie zwierząt przeciwko myksomatozie, groźnej chorbie wirusowej, która przenosi się między innymi za pośrednictwem komarów). Zależnie od wieku zabiegi wykonywane są określoną ilość razy. Pamiętajmy o właściwym do wieku żywieniu, (warto porozmawiać z lekarzem weterynarii, specjalizującym się w opiece nad królikami o prawidłowej diecie, źle zbilansowana często staje się przyczyną groźnych chorób), pielęgnacji i potrzebnej aktywności oraz stworzeniu środowiska życia możliwie najlepiej przystosowanego do ich potrzeb. Jeśli zapewnimy im troskę, poświęcimy czas na obserwację i opiekę zapewnimy młodym królikom zdrowie, poczucie bezpieczeństwa i zbliżymy się do nich. Polecamy lektury – Ewa Zbońkowska, Jacek Krzemiński „Króliczek miniaturowy”, książki z serii „Moje hobby”.

Opiekunowie królików dorosłych mogą rozważyć potrzebę zabiegu sterylizacji lub kastracji (zabiegi mogą przyczynić się do stłumienia zachowań dominacyjnych i terytorialnych). Pamiętajmy o systematycznym odrobaczaniu, zwalczania pasożytów zewnętrznych oraz szczepieniu (szczególnie podkreślamy wagę szczepień przeciwko myksomatozie, najlepiej wykonywanych na wiosnę i powtarzanych ewent. po 6-ciu miesiącach jeśli przedłuża się sezon letni i okres występowania kłujących owadów latających ) Bardzo ważna jest kontrola uzębienia (zwłaszcza ukrytych głęboko zębów policzkowych, którą przeprowadzają wyspecjalizowani lekarze weterynarii). Pamiętajmy o właściwym do wieku żywieniu, aktywności i pielęgnacji aby zapewnić królikom zdrowie i doskonałą kondycje na długie lata.

W opiece nad królikiem seniorem pamiętajmy o systematycznym odrobaczaniu, zwalczaniu pasożytów zewnętrznych oraz corocznych szczepieniach. Bardzo ważna jest kontrola uzębienia (zwłaszcza ukrytych głęboko zębów policzkowych) a także okresowe badania (to ważne w starszym wieku ponieważ pomaga zapobiegać wielu chorobom). Pamiętajmy o właściwym do wieku żywieniu, aktywności i pielęgnacji. Maksymalnie dobre warunki utrzymania i opieki nad królikiem seniorem pozwolą uniknąć przedwczesnemu wystąpieniu wielu chorób, z którymi trudniej zmagać się starszemu organizmowi.