Bezkręgowce

Porady dla właścicieli bezkręgowców

Warunki środowiska życia w naturze wymagają by w hodowlach domowych zwierzęta te utrzymywane były w większości przypadków w specjalnie do tego przygotowanych terariach, aqua-terariach, vivariach lub akwariach. Dzięki temu możemy w domu lub mieszkaniu stworzyć im warunki naśladujące ich naturalne środowisko.

BEZKRĘGOWCE – to sztucznie stworzona systematyczna grupa zwierząt określanych mianem organizmów niższych. Zwierzęta te nie posiadają wewnętrznego szkieletu w postaci kręgosłupa i stąd nazwa. Bogactwo form organizmów i środowisk ich życia daje nieograniczone wręcz możliwości hodowcom amatorom. W akwariach słodkowodnych spotykamy krewetki, raki, ślimaki. W sztucznych akwenach morskich znajdziemy koralowce, kraby, małże, gąbki, szkarłupnie i jeżowce. W wiwariach zamieszkują pajęczaki, owady i wije. Nic dziwnego, że ten bogaty świat fascynuje coraz więcej osób.

Rozważając zakup zwierzęcia egzotycznego upewnijcie się jednak o legalnym źródle jego pochodzenia (certyfikat pochodzenia, lista konwencji CITES ). To warunek legalnego utrzymywania zwierząt egzotycznych w hodowlach domowych i gwarancja ich ochrony w środowisku naturalnym.

Sprawując opiekę nad bezkręgowcami pamiętajmy o zapewnieniu właściwych warunków utrzymania, równowadze i higienie środowiska. Większość chorób bezkręgowców wynika z zaburzeń w ich otoczeniu. Dogłębna znajomość biologii i środowiska życia w połączeniu z odpowiednim żywieniem jest najlepszą formą profilaktyki najczęściej występujących chorób w hodowli domowej. Polecamy książki z serii „Moje hobby”.