Koty

Porady dla właścicieli kotów

Opiekunowie kociaków upewnijcie się, że u waszych pupili przeprowadzono zabiegi odrobaczania, zwalczania pasożytów skórnych i wszystkie niezbędne szczepienia. Zależnie od wieku kota powinny one być wykonywane określoną ilość razy. Pamiętajcie o odpowiednim do wieku żywieniu, pielęgnacji, czasie na zabawę ale także nauczaniu kociej kultury i czystości. Większość młodych kotów jest otwarta na kontakt z człowiekiem i trzeba temu wyjść na przeciw. Oprócz samodzielnych wypraw poznawczych, szalonych gonitw i ćwiczeń sprawności łowieckiej potrzebują dużej ilości czułości. Poświęcenie im czasu w młodości zaowocuje wspaniałymi relacjami przez całe, wasze wspólne życie.

Polecamy lektury – Desmond Morris „Dlaczego kot mruczy”, Claire Desant „Zaklinacz kotów”.

Opiekunowie kotów dorosłych rozważcie zabieg sterylizacji lub kastracji aby uniknąć problemu znaczenia terytorium przez kocury, głośnych rui u kotek czy problemu niechcianych kociąt, zwłaszcza jeśli nasz podopieczny przebywa również poza domem. Pamiętajcie o systematycznym odrobaczaniu, zwalczaniu pasożytów skórnych i szczepieniach (są one uzależnione od stylu życia – na zewnątrz lub tylko w domu), okresowych badaniach, właściwym do wieku i rasy odżywianiu, pielęgnacji i niezbędnej tym wspaniałym zwierzętom aktywności. Pozwoli to na zmniejszenie ryzyka wystąpienia częstych problemów zdrowotnych kotów mieszkających w domu czyli otyłości oraz SUK (syndrom urologiczny kotów)

Polecamy lektury – jak wyżej oraz William J.Thomas „Malcom i Ja czyli rozkosze posiadania kota”.

Opiekunowie kotów seniorów pamiętajcie o systematycznym odrobaczaniu, zwalczaniu pasożytów skórnych i szczepieniach a także okresowych badaniach (to ważne w starszym wieku – pomaga zapobiegać wielu chorobom takim jak cykrzyca, niewydolność nerek, wątroby. Pamiętajcie o właściwym żywieniu i dobranej do kondycji oraz zdrowia kota aktywności. Kot senior nie ma już dawnej sprawności
i wasz wspólnie spędzany czas przybierze teraz spokojniejszy wymiar niż jeszcze kilka lat temu. Porozmawiajcie ze swoim lekarzem weterynarii jak zapewnić najlepszą opiekę waszemu starszemu przyjacielowi.

Polecamy lektury – jak wyżej

Żywienie kotów

Młode kocięta do ok. 4 tygodnia życia w pełni uzależnione są od pokarmu matki. W tym czasie intensywnie przybierają
na wadze. Po tym okresie można stopniowo zacząć odstawiać je od mleka matki. Do diety można stopniowo dodawać drobno posiekane, wilgotne pokarmy mięsne. Na rynku dostępne są również gotowe karmy przeznaczone dla młodych kociąt. Nowości należy wprowadzać ostrożnie, aby układ trawienny kociaka mógł się zaadaptować do zmienionej diety. Podawana karma musi być skoncentrowana pod względem energetycznym, łatwo strawna, i dobrze przyswajalna przez młodego kota. Ważną sprawą jest przyjemny zapach i smak pokarmu zachęcający malucha do jedzenia. Suche karmy czasem mogą okazać się zbyt twarde. Wtedy należy je podawać dobrze rozdrobnione i namoczone.
W 7-8 tygodniu koty mogą być jeszcze dokarmiane przez matkę ale ilość dodatkowego pokarmu powinna już stanowić 80-90 %. Po tym okresie maluchy zostaną całkowicie odłączone od matki. Młode koty intensywnie rosną i przybierają na wadze. Jeśli są prawidłowo żywione i zdrowe to w wieku ok. 6 miesięcy kotki ważą +/-2,4 kg, a kocurki +/-3,2 kg.
Jeżeli zauważymy że kociak pomimo odpowiedniego odżywiania jest ospały, nie chce się bawić należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii, gdyż mogą być to objawy choroby.
Kot w naturze nie odżywia się monotonnie – o ile tylko ma wybór. Każda upolowana mysz ma coś innego w żołądku. Zresztą – gatunków gryzoni które padają ofiarą kotów jest wiele. Na dietę kotów wolno żyjących składają się także owady, drobne płazy i gady, ptaki. Niektóre koty specjalizują się w zdobywaniu ptasich jaj. Dlatego chcąc prawidłowo karmić domowego kota – również musimy postarać się by jego pokarm był urozmaicony i korzystny dla jego zdrowia.