Gryzonie

Porady dla właścicieli gryzoni

Opiekunowie młodych gryzoni mogą być dumni, ich mały pupil w klasyfikacji zoologicznej należy do najliczniejszego rzędu w gromadzie ssaków. Wśród gryzoni wyróżniamy ponad 2200 gatunków, zwierząt zarówno b.małych (liczą zaledwie kilka gramów wagi) jak i pokaźnych rozmiarów, ważących nawet kilkadziesiąt kilogramów. Najczęściej spotykamy opiekunów chomika, świnki morskiej, szczurka, myszki lub myszoskoczka, czy koszatniczki albo szynszyla. Nie rzadko wielu takich zwierzątek trzymanych razem. Są to najczęściej utrzymywane w domach gatunki gryzoni w niezliczonych wariantach i odmianach kolorystycznych. Rzadziej spotykamy się z wiewiórkami nadrzewnymi, burundukami i pieskami preriowymi. Stając się opiekunem któregoś z gryzoni upewnijcie się, że u waszych pupili przeprowadzono zabiegi odrobaczania i zwalczania pasożytów zewnętrznych. Pamiętajmy o właściwym do wieku żywieniu, pielęgnacji i potrzebnej aktywności oraz stworzeniu środowiska życia możliwie najbardziej zbliżonego do naturalnego dla zwierzęcia. Wiedza wyniesiona z rozmowy ze sprzedawcą w sklepie zoologicznym często okazuje się niewystarczająca. Powolne oswajanie i poznawanie się z pupilem pozwolą być może w przyszłości na okazywanie czułości i pieszczot.

Opiekunowie dorosłych gryzoni -jeśli zwierzątka trzymane są w parze lub grupie rozważmy zabieg sterylizacji lub kastracji wszystkich osobników lub części z nich. Zapobiegnie to niechcianej ciąży i problemom z potomstwem, którego nie planowaliśmy. Pomoże także w ograniczeniu bezdomności tych zwierząt co zaczyna być coraz większym problemem. Zdarza się, że znajdowane są na ulicach, w parkach lasach. Szczęśliwie jeśli w ciepłych porach roku. Pamiętajmy o systematycznym odrobaczaniu i zwalczaniu pasożytów zewnętrznych. Czuwajmy nad właściwym do wieku żywieniem, aktywnością i pielęgnacją. Okazywanie czułości i zainteresowania wskazane dla tworzenia wzajemnych czasem nieprawdopodobnych więzi między nami.

Opiekująć się gryzoniem seniorem pamiętajmy o systematycznym odrobaczaniu, zwalczaniu pasożytów zewnętrznych a także okresowych badaniach (to ważne w starszym wieku – pomaga zapobiegać wielu chorobom z którymi przy odpowiedniej opiece zwierzątko może jeszcze żyć dalej). Zapewne zauważymy, że nasz pupil senior jest mniej niż kiedyś energiczny, więcej śpi, mniej czasu spędza aktywnie w ruchu. Odpowiednia opieka i pielęgnacja może spowolnić nadejście tych objawów.Pamiętajmy o właściwym żywieniu i dobranej do kondycji oraz zdrowia zwierzątka aktywności. Polecamy książki z serii „Moje hobby”.